Hesabım
Şifremi Unuttum
Kapat
18.11.2021

E-spor Takımlarında Oynamak İçin Gerekli Olan E-spor Kulüp Lisansı Nasıl Alınır?

E-SPOR KULÜP LİSANSI NASIL ALINIR?

Ülkemizde e-spor sektörü yapılan yatırımlar ve büyük markaların sponsorlukları ile gitgide büyümeye devam ediyor, büyük ödüllü dev organizasyonlar ve ciddi katılımcı ve izleyici sayıları sayesinde e-spor en popüler spor branşları arasında yer almaya başladı. E-spor bireysel lisansı olduğu gibi e-spor kulüplerinde oynamak içinde ayrıca e-spor kulüp lisansı almak gerekmektedir. Bu yazımızda bir e-spor kulübünde lisanslı oyuncu olmanız için izlemeniz gereken yolları ve toplamanız gereken evrakları anlatacağız.

- TESFED'in sitesinden indirip doldurmanız gereken sağlık beyanı belgesi - TC kimlik kartı fotokopisi (Çekilen fotokopi kağıdının herhangi boş kısmına ''Tarafıma aittir yazısını yazıp altını imzalamanız gerekmektedir. - 18 yaşını tamamlamayan kişiler için ''Veli İzin Belgesi'' ni de belgelerin arasına eklenmelidir. Bu belge E-Devlet uygulamasından da temin edilebilir. - 3 adet vesikalık fotoğraf. - Kulüpten alınan ve sporcunun kulüple ilişkisini gösteren belge veya sözleşmeleri de bulundurmaları gerekmektedir. - Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın web sitesinden tescil fişini indirip doldurmanız gerekmektedir.

İkinci ve son adımımız olarak toplanan belge ve evrakları ikamet edilen ilçenin Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlüğü'ne teslim etmektir. Belgeleriniz hazır olduktan sonra evrak ve belgelerin ilgili müdürlüğe kişinin velisi veya menanjeri de teslim edebilir. Başvuru için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu olmamakla beraber teslim edilen belgeler müdürlük tarafından incelenip onaylandıktan sonra lisansınıza sahip olabilirisiniz.

LİSANS VİZELEME NASIL YAPILIR?

Lisansa sahip olduktan sonra yarışmalara katılmak için lisans sahibi olmanın yanı sıra lisans vizeleme işlemlerini ilgili sezonda gerçekleştirmek gerekmektedir. Vizeleme işlemleri için istenen tek belge sporcunun spor yapmaya veya yarışmalara katılmaya dair sağlık yönünden herhangi bir engel durumunun olmadığına dair yazılı beyandır. Vize işlemleri Bakanlık tarafından bilişim sisteminden yapılır ve federasyon vizeleme için ücret talep etmemektedir.

LİSANS DÖNÜŞÜM İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Lisans belgeleri kulüp lisansı olarak veya bireysel lisans olarak elde edilebilir. Bazı durumlarda lisans türlerinin dönüştürülmesi gerekmektedir. Federasyonun belirlediği kurallar ve sınırlar dahilinde dönüşüm işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu kurallar:

- Adına ilk defa bireysel lisans alan e-sporcu hiç beklemeksizin lisansını kulüp lisansına dönüştürebilmektedir. - Kulüp lisansına sahip sporcular kulübün muvafakatı ile veya kulübün muvafakatı yoksa muvafakat bedelini ödemek şartı ile kulüp lisanslarını bireysel lisansa dönüştürebilir. - Kulüp lisanını bireysel lisansa dönüştüren sporcular lisanslarını tekrar kulüp lisansına dönüştürmek isterse o sezonun bitmesini beklemek zorundadırlar. Dönüşüm işlemleri Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın il ve ilçe müdürlüklerinde gerçekleştirilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.