sadsad x
asdasd

E-SPOR ANTRENÖRÜ NASIL OLUNUR?

13 Ekim 2021
E-SPOR ANTRENÖRÜ NASIL OLUNUR?

E-SPOR'UN GELİŞİMİ

İçinde bulunduğumuz dönem, gelişen internet ve bilişim alanının dünyaya kazandırdığı sektörlerden biri de e-spordur. Yüksek oranını gençlerin oluşturduğu bilgisayar oyunu tutkunları bu hobilerini profesyonel alana taşımak ve gelir elde etmek için profesyonel e-sporculuk alanına adım attılar. Böylece online oyun sektörü bir vakit geçirme aracı iken milyonlarca izleyiciyi ekranlara kilitleyen, on binlerce çalışan personeli içinde barındıran profesyonel bir spor sektörüne dönüştü.

Oynanan oyun içinde başarlı olan oyuncular bireysel olarak veya kurdukları takımlar ile turnuvalara katılarak ödüller ve ün kazanmaya başladılar.

Bilgisayar oyunu oynamak başlı başına bir hobi olmasının yanı sıra bu hobinin para,şöhret ve başarı getirmesi e-sporcu olmanın milyonlarca oyuncunun hayali ve hedefi haline gelmiştir.

Spor ve takım oyunu gerektiren her branş için o takımı yöneten bir antrenör ihtiyacı olduğundan bahsetmemek imkansızdır. Bunlardan biri de e-spor antrenörüdür. Peki e-spor antrenörü nasıl olunur?

E-SPOR ANTRENÖRÜ NASIL OLUNUR?

E-spor antrenörü olmak için belirli şartlara uymak ve gerekli lisans belgesine sahip olmak gerekmektedir. Bu lisans da Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği kurslara katılım sağlanarak alınabilmektedir. Lisans belgesine sahip olmak için adayın uyması istenen şartlar şunlardır:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • 18 yaşında veya 18 yaşından büyük olmak
  • Liseden veya dengi kurumdan mezun olmak
  • Taksirli veya yüz kızartıcı suç işlememiş olmak
  • Spor Disiplin Yönetmeliği ve Federasyon Disiplin Talimatına göre takip eden
  • 3 yıl içinde ceza almamış olmak
  • Verilen eğitimlerin en az %90'ına katılım göstermek.

E-SPOR ANTRENÖRÜ BAŞVURU NEREYE VE NASIL YAPILIR?

Espor Antrenörü Nasıl Olunur

Gerekli şartlar sağlandığında ilgili aday E-Devlet üzerinden Spor Bilgi Sistemi Uygulaması ile Kurs Başvurusu kısmından başvurusunu yapabilecektir. E-Devlet üzerinden yapılan ön başvuru sonrası adayın kayıt sırasında girdiği mail adresine referans kodu gelecektir. Bu referans kodu ile Ziraat Bankası ATM veya şubelerinden kayıt ücreti yatırılması gerekmektedir. Güncel olarak kayıt ücreti 250 TL'dir.

EĞİTİMLERİN İÇERİĞİ

Adayın katılım gösterdiği eğitimlerde MOBA,FPS,RTS,Spor,MMORPG,Battle Royal,Fighter gibi bütün oyun alanları için teknik ve taktik uygulama, oyunlara özgü hamle ve strateji,e-spor oyunları için gözlem ve analiz, oyun türüne göre antrenman planlama ve antrenörlük yöntemleri gibi önemli eğitimler bulunmaktadır.

Espor Antrenörü Nasıl Olunur

EĞİTİM SONRASI SINAV DEĞERLENDİRMESİ

Verilen eğitim sonunda adayın lisans hakkını kazanabilmesi için aday sınava tabi tutulmaktadır. Alınan derslerin özelliklerine göre ayrı ayrı yapılacak olan sınavların yanı sıra bu sınavlar yazılı ve/veya sözlü olarak da yapılabilmektedir. Adayın girdiği sınavlarda başarılı sayılabilmesi için en az sınavı 70 puan ile tamamlaması gerekmektedir. Sınavı başarıyla tamamlayan adaylar yukarıda belirttiğimiz şartları tamamlaması halinde antrenörlük belgesini almaya hak kazanırken başarısız olan adaylar eğitimi tekrar almak koşulu ile sınava tekrar girebilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.