sadsad x
asdasd

E-SPOR LİSANSI NASIL ALINIR?

28 Ekim 2021
E-SPOR LİSANSI NASIL ALINIR?

E-SPOR BİREYSEL LİSANS NASIL ALINIR?

Son 10 yıldan günümüze kadar uzanan süreçte teknolojik gelişme ve globalleşme birçok alanda değişime sebep oldu. Birçok sektör, meslek, hobi ve diger ilgi alanları internet çağına entegre olurken spor da bu gelişmelerden etkilenen alanlar arasına girdi. Geçmişte fiziki eylem gerektiren spor dalları gelişen internet altyapısı ve oyun teknolojisi ile "E-Spor" terimini de yanına ekledi. Milyonlarca dolarlık yatırımları ve büyük ödüllere sahip yarışmalarıyla espor, her geçen sene giderek daha da büyüyen bir alan olma yönünde ilerlemekte. Oyun firmaları ve ulusal federasyonların bireysel ve takımlar arası kıyasıya rekabet oluşturan, yüzbinlerce kişi tarafından birçok platformda anlık izlenen ve gündemde yer edinen e-spor turnuvaları organize ederek yeni bir spor dalının oluşumunda önemli katkılar sağlamıştır


Büyük yatırımlar alarak organize edilen bu yarışmalar başarılı olan bireysel ve takım oyuncularına büyük ödüllerin verilmesi ile e-spor sektörü her geçen sene hızlı bir şekilde büyümektedir. Sürekli büyüyen bu sektörde lisansa sahip oyuncu ihtiyacı gittikçe artarken hobisini meslek olarak yapmak ve e-sporda başarılı olmanın getirdiği gelir ve şöhrete ulaşmak isteyen kişiler için bir fırsat olarak karşılarına çıkıyor. Bu yazımızda sizlere profesyonel e-sporcu olmak için edinmesi zorunlu lisans türlerinden biri olan e-spor ferdi lisans belgesini almak için hangi şartları yerine getirmenizi ve izlemeniz gereken yolları tüm detayları ile anlatacağız.

E-Spor lisans belgesini almak için izlemeniz gereken yolların ilk adımlarından biri toplanması gereken bir takım belge ve evraklardır. Toplamanız gereken evraklar lisans almak gereken kişinin reşit olup olmamasına ve kulüp veya bireysel lisans başvurusuna göre farklılık göstermektedir. Bu belgeler:
- TESFED'in sitesinden indirip doldurmanız gereken sağlık beyanı belgesi
- TC kimlik kartı fotokopisi (Çekilen fotokopi kağıdının herhangi boş kısmına ''Tarafıma aittir yazısını yazıp altını imzalamanız gerekmektedir.
- 18 yaşını tamamlamayan kişiler için ''Veli İzin Belgesi'' ni de belgelerin arasına eklenmelidir. Bu belge E-Devlet uygulamasından da temin edilebilir.
- 2 adet vesikalık fotoğraf.
- Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın web sitesinden tescil fişini indirip doldurmanız gerekmektedir.

İkinci ve son adımımız olarak toplanan belge ve evrakları ikamet edilen ilçenin Gençlik ve Spor Bakanlığı Müdürlüğü'ne teslim etmektir. Belgeleriniz hazır olduktan sonra evrak ve belgelerin ilgili müdürlüğe kişinin velisi veya menanjeri de teslim edebilir. Başvuru için herhangi bir ücret ödeme zorunluluğu olmamakla beraber teslim edilen belgeler müdürlük tarafından incelenip onaylandıktan sonra lisansınıza sahip olabilirisiniz.

LİSANS VİZELEME NASIL YAPILIR?

Lisansa sahip olduktan sonra yarışmalara katılmak için lisans sahibi olmanın yanı sıra lisans vizeleme işlemlerini ilgili sezonda gerçekleştirmek gerekmektedir. Vizeleme işlemleri için istenen tek belge sporcunun spor yapmaya veya yarışmalara katılmaya dair sağlık yönünden herhangi bir engel durumunun olmadığına dair yazılı beyandır. Vize işlemleri Bakanlık tarafından bilişim sisteminden yapılır ve federasyon vizeleme için ücret talep etmemektedir.

LİSANS DÖNÜŞÜM İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Lisans belgeleri kulüp lisansı olarak veya bireysel lisans olarak elde edilebilir. Bazı durumlarda lisans türlerinin dönüştürülmesi gerekmektedir. Federasyonun belirlediği kurallar ve sınırlar dahilinde dönüşüm işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu kurallar:

- Adına ilk defa bireysel lisans alan e-sporcu hiç beklemeksizin lisansını kulüp lisansına dönüştürebilmektedir.
- Kulüp lisansına sahip sporcular kulübün muvafakatı ile veya kulübün muvafakatı yoksa muvafakat bedelini ödemek şartı ile kulüp lisanslarını bireysel lisansa dönüştürebilir.
- Kulüp lisanını bireysel lisansa dönüştüren sporcular lisanslarını tekrar kulüp lisansına dönüştürmek isterse o sezonun bitmesini beklemek zorundadırlar.

Dönüşüm işlemleri Gençlik ve Spor Bakalığı'nın il ve ilçe müdürlüklerinde gerçekleştirilmektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.